SAĞLIĞINIZ/Sigarayı Bırakmak

SAĞLIĞINIZ/Sigarayı Bırakmak

Sigara içmek sadece kötü bir alışkanlık değildir; ciddi bir bağımlılıktır. Babam tanıdığım en güçlü adamlardan biriydi. Her şeyi yapabileceğine inanıyordum. Ama yapamadığı tek şey sigarayı bırakmaktı. Ne yazık ki, inme için bir risk faktörü olarak sigara içmek ölümüne yol açtı.

Bugün Türkiye’de 15 milyondan fazla insan sigara içiyor. Bu sigaranın etkisi 15 milyonu aşıyor. Milyonlarca insan pasif içiciliğe maruz kalmaktan etkilenmektedir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yayınlanan Kasım 2019 raporuna göre, sigara içmek ve dumana maruz kalmak Türkiye’de yılda 65.000’den fazla insanı öldürüyor. Bırakma kararı vermek, sağlığınızı iyileştirmek için verebileceğiniz en önemli kararlardan biridir.

Sigara, kamu sağlık harcamalarında tahmini olarak 27 milyar ₺ (yaklaşık 311 milyon $) sorumludur. Atabileceğiniz en önemli adım, sorununuz hakkında doktorunuzla konuşmak ve nasıl bırakacağınızı öğrenmektir. Doktorunuzla konuşurken şunlardan emin olun:

  • Doktora önceki bırakma girişimlerinizden bahsedin. Doktorunuz önceki denemelerinizden haberdar olmayabilir. Doktorlar çoğu insanın başlangıçta başarılı olmadığını bilirler. (Ortalama bir sigara tiryakisi hayatı boyunca 6-9 kez bırakmaya çalışır.)
  • Daha önce denediğiniz yaklaşımlardan veya tedavilerden ve onlarda beğendiğiniz veya beğenmediğiniz şeylerden bahsedin.
  • İşe yarayabilecek farklı tedavi türleri veya yaklaşımlar hakkında sorular sorun. Doktor tarafından reçete edilen herhangi bir tedaviye danışmanlık eklemek, başarı olasılığınızı artırmanın iyi bir yoludur.
Share this Post: