EnglishTurkish
EnglishTurkish

Clenbuterol Hakkında Üç Önemli Pozitif Bulgu

Halk arasında Clen olarak bilinen, Clenbuterol esasen solunum yolları problemlerine yönelik olarak kullanılan bir ilaçtır. Termojenik ve damar genişletici bir etkiye sahiptir. Clenbuterol yapısı itibariyle aslında adrenalin hormonuna çok benzese de bir steroid değildir. Merkezi sinir sistemi üzerinde önemli etkiye sahip olan bir ilaçtır. Clenbuterol, beta-2 agonistleri ismi verilen ilaç sınıfına ait olan bir bileşiktir. Bu kategori altındaki ilaçlar bronşiyal kasları genişletmeye sebep olabilir. Beta-2 agonistleri sıklıkla astım hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Clenbuterol astım tedavisinde kullanılmak üzere reçete ile satılmaktadır. Bazı durumlarda kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) tedavisi için de reçeteye ihtiyaç duyulmaktadır.
Clenbuterol ilacının ilk ortaya çıkışı ise 1970’lere dayanır. Esasen 1970’li yıllarda veterinerlerin hayvanlar üzerinde kullandıkları bir tedavi türü olarak doğmuş ancak daha sonrasında insanlardaki astım hastalığının tedavisi amacıyla doktor kontrolünde insanlar üzerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Astım hastalığının tedavisi amacıyla kullanılmasına rağmen, clenbuterolun kilo verici bir etkisi olduğu fark edilmiş ve zaman içerisinde bu etkisi sebebiyle popülerleşme yaşamıştır. Fark edilen tek etkisi yağ azaltması değil, kas büyümesine de neden olmasıdır. Bu yüzden clenbuterol ilacı kas büyümesi ve yağ azaltma konusunda etkisi olduğu için insanların ilgisini çekerek hızla yaygınlaşan bir ilaç olmuştur.
Clenbuterol öncelikle anti-katobolizan etki göstererek, proteinin kas hücrelerinden atılma payının azalmasına neden olur ve sonrasında kas hücrelerini büyütür. Bu tedavinin yapılmasının amacı, katabolizan dönemi atlatmak, maksimum seviyede güç ve kas yapısına sahip olmaktır. Bunun yanı sıra vücut ısısını kolayca yükselttiği için clenbuterol herhangi bir diyet yöntemi uygulamaksızın yağ yakıcı bir etkiye sahiptir. Bu pozitif bulgular, clenbuterol’un çeşitli spor dallarında yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmasına yol açmıştır. Bir steroid olmamasına, bir başka deyişle, doğal hormonlara herhangi bir zararının bulunmamasına rağmen, kas kütlesinde artış sağlamak gibi anabolik steroidlerin gösterdiği özelliklere benzer etkilere sahiptir. Vücuttan en geç bir hafta içerisinde atılması ile de doping problemi yaşayan sporcular arasında tercih edilir hale gelmesinde önemli bir yer tutmuştur. Sektörün önde gelen ilaç firmalarından biri olan Proton Pharma tarafından üretilen Clenoxin adlı ilaç, bu noktada tercih edilebilir bir ürün olarak ön plana çıkmaktadır. Clenoxin ilacının oldukça iyi bir performans sergilediği görülmüştür. Clenbuterol üzerine birçok araştırma mevcuttur. Bu araştırmalar ışığında clenbuterol’un en önemli üç faydası şunlardır:

Clenbuterol’un Kaslar Üzerindeki Anabolik Etkisi

Clenbuterol günümüzde birçok sporcu tarafından kullanılmaktadır. Örneğin, vücut geliştirme birçok insan için oldukça yüksek bir önem arz ederken, sadece spor yaparak istenilen sonuca gitmek birçokları için son derece zor bir durumdur. Bu sebeple pek çok sporcu, düzenli antrenmanların ve çeşitli beslenme alışkanlıklarının yanında kas gelişimi için çeşitli takviyeler alabilmektedir. Bu takviyelerden birisi de clenbuterol’dur. Clenbuterol’un kaslar üzerinde yarattığı etkiler araştırılmış ve bu doğrultuda yapılan araştırmalar neticesinde clenbuterol’un kas gelişimi üzerinde son derece büyük bir katkı sağladığı gözlemlenmiştir.
Clenbuterol bir anabolik steroid olmasa da oldukça kuvvetli bir anabolik etkiye sahiptir. Anabolik bir ilaç olarak iskelet kası büyümesini arttırır. Clenbuterol kaliteli, sağlam ve oldukça değerli bir kas gelişimi sağlar. Bu güç artışı ile paralel gerçekleşir. Clenbuterol ilk olarak anti-katobolizan etki yapar, bir başka ifade ile proteinin kas hücrelerinden atılma payını azaltır ve kas hücrelerinin büyümesini sağlar. Clenbuterol’un steroid hormonu olmadığı halde kas gelişimini yağ kaybettirerek sağlaması, onu özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler arasında popüler hale getirmiştir. Clenbuterol anabolik steroidlere, ergogenik yardımcı olma amacıyla kullanılmaktadır. Büyüme hormonunu çalıştırarak ve yağ yaktırarak kasların gelişmesine yardım ettiği gözlemlenmiştir. Yan etkisinin diğer steroid ilaçlara göre çok daha az olduğu ancak kas gelişimi üzerinde onlar kadar etkili olduğu ortaya konmuştur. Bu doğrultuda clenbuterol takviyesi alan kişilerin çok kısa bir süre içerisinde yağsız kas kütlesi kazanacağı garanti edilmektedir. Bu noktada Proton Pharma ilaç şirketinin ürettiği Clenoxin ilacın faydalı olduğu görülmektedir.

Clenbuterol’un Metabolizmayı ve Vücut Yaralarını İyileştirici Etkisi

Clenbuterol’un en önemli özellikleri kas kütlesini artırmak ve kilo vermeye yardımcı olmak olsa da, yapılan araştırmalarda bu ilacın aynı zaman metabolizma için oldukça sağlıklı olduğu, hatta vücuttaki yaraları iyileştirici etkisi olduğu dahi gözlemlenmiştir. Akademik araştırmalar sonucunda ortaya konan verilere göre clenbuterol’un hayvanlar üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Hayvanların vücut yaralarının hızlıca iyileştiği hatta daha güçlendikleri ortaya konmuştur. Özellikle fareler üzerinde yapılan deneylerde clenbuterol’un olumlu etkileri ön plana çıkmaktadır. İlaç hem sağlıklı bir şekilde beslenen hem de beslenme düzeni olmayan ve rahat bir şekilde tüketim yapabilen iki fare grubunda denenmiştir. Vücut kitle endeksine çok az miktarda clenbuterol alan tüm farelerin yaralarının hızla iyileştiği görülmüştür.
Ayrıca bu farelerin uzun vadede daha dikkatli hareket ettikleri, konsantrasyonlarını arttığı ve karaciğer yağlanmalarının azaldığı görülmüştür. Bilim insanları aynı etkilerin insanlar üzerinde de etkili olabileceğini öne sürmektedir.

Daha Kaslı, Daha Fit ve Daha Kaslı Bir Görünüm İçin Clenbuterol!

Clenbuterole dair yapılan bilimsel araştırmalar devam etmekle beraber, özellikle bu ilacı kullanan kişilerin olumlu sonuçlar aldığı görülmüştür. Ancak reçete ile satıldığı için, clenbuterol ilaç çeşidini kullanmak istiyorsanız doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Doktorunuzdan reçete aldıktan sonra bu ilacı belirli dozlarda metabolizmanıza uygun şekilde tüketmelisiniz.
Sonuç olarak vücut geliştirmek isteyen, kilo vermeye çalışan veya zayıf vücudunu güçlendirmek isteyen herkes bu ilacı kullanabilir. Ancak herkesin vücut kilo, yağ ve kas oranı farklı olduğu için kullanacağınız doz doktorunuz tarafından size özel olarak hazırlanmalıdır.
Sidebar
Start typing to see products you are looking for.